לא רבים יודעים אך כאשר מדובר על ארכיטקטורה, מדובר על מונח רחב היקף שבין היתר עשוי לכלול מגוון דברים רבים. כך למשל ניתן לדבר על ארכיטקטורת תוכנה, מחשב, מידע, (קשורה לתתי מבנים הנוגעים לארגוני ידע בעלי תחום משותף), מוכוונת אירועים, (קשורה לעולם התוכנה), מוכוונת שירותים, (קשורה לעולם התוכנה ותהליכיים עסקיים), וכמובן שיש מגוון סוגים הנוגעים לאדריכלות- כאשר ניתן להיתקל בסגנון הגותי, היווני וכדומה.

ההגדרה היותר רווחת שנוגעת למושג "ארכיטקטורה" נוגעת לאמנות הבנייה, כאשר הדגש הוא על עיצוב חלל. מדובר על הגדרה שרבים נוטים להחליף גם במושג "אדריכלות", כאשר רוב התוכן נע בין הנדסת בניין לאמנות. חשוב להבין שהתפר בין שני המושגים הוא דק ולרוב יש לא מעט נקודות מפגש בין שתי ההגדרות. תחום זה הנו רחב יריעה כיוון שהוא מתייחס באופן כללי אל עיצוב החלל- מרמת המקרו ועד רמת המיקרו.

 

 

תפיסת כיוון

למרות שמדובר על תחום נרחב, אין זה אומר שיש צורך להתמצא בכולו- אלא ההיפך, אין זה יהיה מקצועי. לרוב כל אחד בוחר את הנישה שיותר מדברת אליו ויותר מעניינת אותו ובה הוא מתמחה. על כן ניתן למצוא אדריכל נוף, מעצבי פנים, מתכנני ערים, אדריכלים, הנדסאים ואפילו תתי תחומים יותר ספציפיים כגון מעצבי רהיטים לצד מגוון מעצבים שונים שמעצבים אובייקטים עבור החלל תוך דגש על מהות החלל שעבורם הם מיועדים, או לחלופין בהשראת החלל עבורם הם מיועדים.

מעניין לבחון את התפישות השונות הנוגעות לתחום האדריכלות והארכיטקטורה. נראה שלכל תקופה ישנה ההשפעה שלה על התפישה ועל הדרך בה אנשים ניגשים לבחון ולפעול בתחום. כך למשל היו תקופות בהן האדריכלות הגיעה יותר מהמקום האומנותי, ולחלופין יש תקופות בהן האדריכלות הגיעה יותר מהמקום הפונקציונאלי, כאשר בין שתי נקודות הקיצון ניתן למצוא מגוון נקודות אמצע שבוחנות אלמנטים כגון יעילות, נוחות, הרמוניה, אסתטיות, פסיכולוגיה, אסתטיקה וכדומה. בנוסף יש שיטענו שמדובר על מגוון נדבכים שנעים בין שלוש נקודות קצה: שימוש, יציבות ואסתטיקה.

ייעוד מקצועי

תחום הארכיטקטורה הנו רחב יריעה ועל כן ניתן למצוא שהוא כולל לא מעט אלמנטים. מדובר על תאוריה לצד מעשה ועל השראה לצד הכרח המציאות, כאשר בין היתר גם מדובר גם על פוליטיקה, פילוסופיה, מתמטיקה, אמנות, מדע וכמובן שגם היסטוריה ותרבות. מכאן מי שניגש ללמוד תחום זה מוזמן ליהנות מעולם שלם של מידע ותיאוריות שונות, אך בסופו של יום עליו לבחור את הנרטיב שלו ולהתמקד באופציה שהכי מעניינת אותו, והיא זו שעשויה להכתיב את ייעודו המקצועי. יש להבין שלקוח שמחפש אחר מעצב פנים הנו לקוח שונה מלקוח שמחפש אחר ארכיטקט עבור בניית מבנה, ועל כן ככול שהמושג יותר רחב, כך יש יותר להתמקד וכמובן להתמקצע בנישה הנבחרת.

ראו עוד: אדריכלות ועיצוב פנים