מה עדיף דק עץ או רצפה דמוי דק למרפסת

מרפסת יפה ומעוצבת בקפידה על פי מיטב הטרנדים האחרונים, היא ללא ספק חלום של כל בעל בית, אך מה שיותר חשוב מהמראה העיצובי הוא –

טיב החומרים מהם עשויים האלמנטים השונים בה.

רוב המרפסות בישראל ובכלל בעולם מכילות רצפת דק או דמוי דק אשר מעניק לרצפה נוחות בלתי מתפשרת לצד מראה כפרי מיוחד המתאים בקפידה לעיצוב מרפסות יוקרתיות.

הדקים ניתנים לשילוב במקומות שונים בגינה או במרפסת כמו –

פינת הישיבה, שביל כניסה מדק, שביל המוביל למחסן או למערכת ההשקיה, דק סביב בריכה פרטית, דק סביב המבנה כולו ובכלל בכל מקום רצוי ואפילו בחלק הפנימי של הבית.

בשוק הדקים ניתן למצוא שני סוגי דק: דק עץ מאסיבי בגוונים טבעיים או דמוי דק המגיע עם יתרונות שונים.בואו נראה את ההבדלים בניהם –

רצפת דק מעץ אמיתי

רצפת דק מעץ אמיתי, היא כמובן המומלצת ביותר, כיוון שהיא בעלת מראה טבעי שאין לו תחליף ומאפשרת ממש לראות את תצורות העץ ולחוש את הטקסטורה שלו.

דק כזה מורכב מקורות עץ המחוברות יחד בצפיפות, כך שמתקבלת רצפה אחידה ומרשימה ביופייה.

החיסרון היחיד ברצפת עץ הוא – מחירה הגבוה, אך היא יוקרתית ויפה מאין כמותה, וכן עמידה לאורך שנים רבות.

כשמדברים על רצפת דק מעץ אמתי, קיימות לא מעט אפשרויות וסוגי עץ מהם ניתן לבחור.

לפניכם סוגי העץ המובילים לרצפות דק חיצוניות בארץ:

דק מעץ אורן

סוג עץ זה משתייך לקבוצת העצים הרכים, ועמידותו בפני פגעי מזג האוויר, ריקבון ושריטות נמוכה יחסית.

למרות זאת, עץ האורן נפוץ מאוד בארץ ובעולם, הודות למחירו הנוח.

ניתן להתקין דק מעץ אורן, כל עוד לוקחים בחשבון שנדרשת תחזוקה שוטפת, פעם או פעמיים בשנה.

תחזוקה זו כוללת שטיפה בלחץ מים גבוה, ניקוי יסודי באמצעות חומרים ייעודיים, שיוף, ייבוש ושימון או צביעת הדק, לטובת חידושו ושמירה על מראה אסתטי.

דק מעץ טיק בורמזי

טיק בורמזי הוא העץ העמיד ביותר בפני פגעי מזג האוויר, יותר מאשר האיפאה, ולכן במידה וקיימים תנאים קשים, כמו בבתים ליד הים או במקומות בהם קרינת השמש חזקה מאוד – מומלץ לבחור בו.

הטיק הבורמזי הוא יוקרתי ביותר, יש לו לוק נהדר, והוא שומר על מראהו לאורך שנים רבות גם בתנאים של קרינה ישירה, לחות, מלח או גשם.

מחירו, כמובן, יקר בהתאם.

רצפת דק מבמבוק

רצפת דק מבקבוק הנה עמידה במיוחד, הודות לתהליך עיבוד שמגן על חומר הגלם בפני מזיקים וריקבון.

רצפת הבמבוק עמידה גם בפני לחות, ומתאימה גם לאזורים רטובים כמו סביב בריכה, ובנוסף בטיחותית כשהרצפה רטובה.

זאת הודות לכך שהבמבוק מגיע כשצדו האחד מחורץ למניעת החלקה (אנטי-סליפ).

רצפת הבמבוק היא 100% טבעית, ונחשבת לידידותית ביותר לסביבה, היות ומדובר בעץ בעל קצב גדילה חסר תקדים: תוך חמש שנים בלבד הוא מגיע לשיא גובהו, לעומת 50-300 שנות צמיחה של עצים טרופיים, שגם מצויים בסכנת הכחדה.

יתרונות נוספים של דק הבמבוק הם מראהו המרהיב, בגווני חום-זהבהב כהה, והיותו העץ היחיד שעמיד לא רק בפני לחות, קרינת שמש ומזיקים, אלא גם חסין באש.

דק במבוק מוסו

כשמדובר על יתרונותיו של דק הבמבוק, הכוונה היא במיוחד לסוג האיכותי ביותר, שעובר את הטיפולים הטובים ביותר בשוק – דק מתוצרתה של חברת מוסו (MOSO), אותו מייבאת לישראל בבלעדיות חברת קנה'קש.

חברת מוסו ההולנדית, שמשרדיה ממוקמים בסין, ארץ המוצא העיקרית של הבמבוק, היא היחידה שמעבירה את חומר הגלם תהליך עיבוד ייחודי, הקרוי density-thermo treatment.

תהליך זה, אותו פיתחה החברה בעקבות מחקר מעמיק, הוא היחידי שמספק מוצר שעמידותו גבוהה בכחמישים אחוזים ביחס לשאר סוגי הבמבוק.

הקשיחות, היציבות, העמידות בפני לחות, קרינת שמש, מזיקים עובש ופטריות, והחסינות באש – כולם תלויים באופן עיבודו של הבמבוק.

לפיכך, רק במבוק מוסו עומד בתקנים הדרושים להתקנה ויישום 'אאוטדור', במרחב החיצוני, בעוד שעמידותם של סוגי במבוק אחרים בינונית.

דק במבוק סביב בריכת פנטהוז עם נוף לים

אז מה כדאי?

ברור שרצפת דק מעץ אמתי נראית יוקרתית יותר ומרשימה, הרי רואים בה את תצורות העץ וכאשר מתהלכים עליה ניתן לחוש את עובייה, ואת הטקסטורה של העץ.

מעבר לכך, רצפת דק מעץ אמתי עמידה יותר לפגעי מזג האוויר ושומרת על מראה טבעי ומשובח למשך שנים רבות.

לעומת זאת, ריצוף דמוי דק פחות עמיד למזג האוויר, אך מחירו נוח יותר.

בתוך כך, רצפת דק מבמבוק יכולה להעניק את מלוא יתרונותיהם של דקים מעצים קשים ואיכותיים, בתהליך ייצור ידידותי לסביבה, בטיחות ועמידות מושלמות ומראה מרהיב.

לכן ההמלצה היא – לרצף את החלק החיצוני של הבית ברצפת דק מעץ אמתי או מבמבוק מוסו, ואת החלק הפנימי של הבית – בריצוף דמוי דק.